Kas yra geras pasipriešinimas?

Pasinaudokime „geru“ pasipriešinimu

Pasipriešinimas pokyčiams būna įvairaus dydžio bei formų, jis pasireiškia per darbuotojų elgesį. Nepaisant fakto, kad darbuotojų pasipriešinimas gali būti nemažas „galvos skausmas“ įgyvendinant svarbius projektus… nebūtinai visada tai yra blogas dalykas.

Trys pasipriešinimo būsenos

Prieš pradedant kalbėti apie tai kas yra „geras“ pasipriešinimas susipažinkime su trimis pasipriešinimo būsenomis. 

Pasipriešinimas yra normali reakcija (forma nr. 1)

Ši pasipriešinimo forma yra pati natūraliausia žmogaus reakcija, kai pasikeičia mus supanti aplinka. Tai sąlygoja dingęs stabilumas bei nežinios baimė. Pokyčių metu tai yra kūno psichologinė ir fiziologinė savisaugos reakcija, kurios turime tikėtis. Gera žinia yra ta, kad galime šią reakciją sumažinti su teisingu pokyčių valdymu.

Pasipriešinimas, kuris kyla iš prastai valdomos „žmogiškosios“ pokyčių pusės (forma nr. 2)

Ši pasipriešinimo forma yra negebėjimo (projektų komandos, top vadovų ar tiesioginio vadovo) sėkmingai įtraukti darbuotojų į pokyčių procesą. Pasipriešinimas dažnai kyla iš tokio neatsakytų darbuotojų klausimų: „Kodėl tai vyksta dabar?“, Kodėl aš tai turėčiau daryti?“, „Ar padėsite man sėkmingai pasiruošti numatomam pokyčiui?“. Jei darbuotojai negaus atsakymų į šiuos klausimus, jie priešinsis numatytai iniciatyvai. Ir ne todėl, kad jie jai prieštarauja, tiesiog jie nebuvo įtraukti į procesą. Šį pasipriešinimą galima suvaldyti su teisingai vykdomu pokyčių valdymu ir apgalvotais veiksmais, skirtais atliepti darbuotojų pasipriešinimą (apie 10 rekomenduojamų pasipriešinimo valdomų parašysiu sekantį kartą).

Argumentuotas darbuotojų pasipriešinimas pokyčiams (forma nr. 3)

Štai šį pasipriešinimą mes vadiname „geru“ pasipriešinimu. Darbuotojai sėkmingai susitvarkė su savo kūno reakcija, gavo atsakymus į vadovų klausimus… tačiau, jie priešinasi pokyčiui, kadangi argumentuotai gali įrodyti, kad šis sprendimas turi trūkumų. Todėl į tai reikia sureaguoti atitinkamai, nes kitu atveju, neišsprendus šio klausimo, didelė tikimybė, kad sprendimas neduos planuoto rezultato.

Terminas „argumentuotas pasipriešinimas pokyčiui“, gali būti šiek tiek neįprastas. Dažniausiai, bet kokį pasipriešinimą mes norime prilyginti kaip pagrindinę kliūtį progresui ar sėkmei. Tačiau, jei darbuotojai nepriims ir nepradės naudoti naujo sprendimo – tai reikš, kad pokytis taip ir neįvyko. Nesinori to ignoruoti.

 

Susipažinus su trimis pasipriešinimo formomis, prieiname prie labai aiškios išvados – darbuotojų pasipriešinimo valdymui negalime naudoti vieno sprendimo, nes jo priežastys gali būti skirtingos. 

 

Štai penki klausimai, kuriuos siūlau užduoti savo komandos nariams. Atsakymai į juos padės suprasti dėl ko kyla pasipriešinimas ir ar tai yra „geras“ pasipriešinimas:

  • Kaip manai, dėl ko vyksta šis pokytis?
  • Ar tu palaikai šį pokytį?
  • Ar gavai / reikia mokymų, kurie padėtų prisitaikyti prie naujos situacijos?
  • Kaip Tau sekasi praktikoje pritaikyti naujas žinias ir elgesį?
  • Ar gauni reikiamą palaikymą?

Jei pastebite, kad darbuotoji priešinasi naujai iniciatyvai argumentuotai, Jūs susidūrėte su „geru“ pasipriešinimu. Tai nėra kliūtis įgyvendinamam projektui, o galimybė ištaisyti klaidas.

Jei norite daugiau sužinoti kaip Change Partners UAB ir pokyčių valdymas gali padėti Jūsų organizacijai sėkmingai įgyvendinti strategines iniciatyvas – susisiekite su mumis.

 

Lukas Mackevičius
Sertifikuotas Prosci pokyčių valdymo praktikas

 

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn